Néhány évvel ezelőtt még nyugodtan kijelenthettük volna, hogy a run defense a védelem első számú prioritása, hiszen globálisan nézve (NFL, college, a régiónk footballja) a futó play-ek az offensive playcall nagyobb hányadát tették ki. Ez a tendencia ma már erőteljesen változik, de még mindig azt mondom, hogy több a run-first csapat, így a futó play-ek még mindig nagyobb arányban vannak jelen. Így aztán egy védelemnek a futás elleni védelemre, a run defense-re nagy hangsúlyt kell fektetnie függetlenül attól, hogy hol, milyen szinten szerepel az a csapat.
Önmagában véve a futás elleni védekezés nagyon egyszerű, két alapvető elemből áll, az egyik a gap stuffing, a másik pedig a szélek lezárása. A két alapelem mellett pedig még néhány kiegészítő fogalomról is beszélek a következőkben.
Aki rendszeres olvasója a Football Projectnek, az tisztában van vele, hogy általában az angol terminológiát részesítjük előnyben. A gap stuffing esetében ez méginkább így van, a “lyukak betömése” fordítás eléggé félreviheti témát. De lényegében erről van szó. Az offense fal esetében lyukakról és technikákról beszélünk (lyuk (gap): két offensive lineman közötti hely, technika: egy offensive linemanhez képest az elhelyezkedés). Egy középső, úgymond inside tackles futás estén az offense fal valamelyik gapet megnyitja és ott fut a running back. A gap stuffing az a feladat, mely során a defense játékosai betömik a megnyíló lyukakat.
Értelemszerűen a gap stuffing elsősorban a linebackerek feladata, hiszen legjobban ők tudják olvasni, ők látják legjobban a megnyíló lyukakat. Mellettük hatalmas szerep hárul még a defensive line-ra is. A folyamat azonban többmindentől függ, a gap stuffing így többféleképpen is kivitelezhető. Egy korábbi posztomban már kitértem a gap responsibility fogalmára. Amikor futás elleni védelemről beszélünk, ez egy kulcskérdés. A legegyszerűbb, amikor a defensive line 1-gap technikát játszik, ezesetben ugyanis minden falembernek és minden linebackernek megvan előre, hogy melyik gap a felelőssége, futás esetén melyik gapet kell betömnie. A kérdés már sokkal izgalmasabb egy 2-gap technique esetén. Ekkor a falemberek ugyebár az offensive linemant támadják, róluk olvasnak, míg a linebackerek szabadabban dolgozhatnak, olvassák az offensive line-t és a backfield mozgását. Hogy melyik a hatékonyabb, azt általánosságban nagyon nehéz lenne megmondani, nagyban függ a defense játékosok atletikus és mentális képességeitől.
A run defense másik alapvető elemeként a szélek lezárását jelöltem meg. Értelemszerűen arról beszélünk, hogy az offensive tackle-ökön kívüli futásokat hogyan védekezzük le. Hogy ez kinek a feladata, rendszertől, playbooktól, formációtól és play-től függ, mégis, lehet adni egy általános receptet erre is. Főszabályként elmondható, hogy egy három vagy kevesebb falas rendszerben az edge-ek lezárása elsősorban a szélső linebackerek feladata, négy vagy több defensive line-nal rendelkező rendszerben pedig a defensive endeké. Amikor a defensive endek felelnek a szélek lezárásáért, akkor a feladatuk kézenfekvő, függetlenül attól, hogy a play-t melyik technikáról kezdik, mindenképpen kifelé, az offensive tackle külső válla felé kell dolgoznia. Amennyiben négy defensive linemannél kevesebb szerepel a play-ben és az outside linebackerek felelnek a szélekért, az a legegyszerűbb és leggyakoribb, hogy a play kezdetekor az adott linebackerek rögtön fellépnek a line of scrimmage-re, majd olvasva a play-t türelmesen tolódnak a kifelé mozgó running backkel.
Mint említettem, az adott play specifikusságai miatt, blitzek, stuntok következtében a főszabály egészen könnyedén borulhat.
Szélső futás elleni védekezésnél mindenképpen fontos megemlíteni egy alapvető tételt: a defense játékosa mindig úgy kell, hogy tolódjon, úgy kell támadnia a running backet, hogy annak külső vállát célozza meg, hiszen így tud olyan szögben érkezni, ami csökkenti a missed tackle lehetőségét. A szélső váll támadása egyúttal azt is jelenti, hogy onnantól kezdve a running backnek már csak befelé, a pálya közepe felé, a “sűrűbb” részek felé van lehetősége menni egy irányváltás esetén.
Amikor egy védelem futás elleni munkájáról beszélünk, persze sohasem az a cél, hogy egy játékos jusson el a futás leszedéséig. A védelem kifejezetten akkor teljesít jól (és ez nem csak a run defense-re igaz), ha a tackle pillanatában többen is ott vannak a ball carrieren. Ennek a demoralizáló (és fizikális) hatás mellett pragmatikus előnyei is vannak, hiszen egy team tackle mellett sokkal kisebb az esélye annak, hogy sikertelen legyen a tackle és a running back tovább mehessen. Középső futás esetén a team tackle nagyon gyakori, hiszen sok játékos tömörül ilyenkor kis helyen, szélső futás esetén azonban már trükkösebb a szituáció. Ilyenkor az offensive line a legtöbb esetben zone protection blokk sémát alkalmaz, tolódik a futás irányában és blokkol minden defense játékost. Sok esetben offensive line húzással is kiegészül a blokkséma. Ezeknél a szituációknál kap jelentősséget a defensive slide fogalma. Ez azt jelenti, hogy a front seven (maradjunk a tradicionális defensive formációknál) együtt tolódik az offense-zel. Cél, hogy a defensive linemanek a line of scrimmage-en tudjanak maradni, végig úgy, hogy lehetőleg a blokkolójuk külső, futás iránya szerinti vállán maradjanak. A linebackerek pedig arra törekednek, hogy minél közelebb jussanak a line of scrimmage-hez úgy, hogy minél kevésbé kapjanak offensive linemantől blokkot. Egy zone protectionnel blokkolt szélső futás esetén egy jól kivitelezett defensive slide gyakorlatilag garantált, hogy megöli a play-t.
A defense futás elleni munkája során találkozunk a run support fogalmával. A fogalom maga azt jelenti, hogy a secondary mennyire veszi ki a részét a futások elleni védekezésből. A profi és college világban a run support nagyon fontos és hangsúlyos szerepet kap a defense munkája során, mind a safety-knek, mind pedig a cornerbackeknek ki kell venniük a részüket a futás elleni védekezésből. Hogy mennyire, az a rendszertől és az adott play-től is nagymértékben függ. Vannak olyan rendszerek (például az egyik korábbi cikkben tárgyalt 5-2 Monster), ahol a strong safety gyakorlatilag elsősorban futás elleni feladatokat lát el. Ugyanakkor cover 2 deep coverage play-eknél a safety-k elsődleges feladata nem a futás elleni védekezés, hanem a mély zónák levédekezése, így kisebb eséllyel tudnak egy futóplay esetén a run supportban részt venni. A cornerbackek gyakorlatilag csak a szélső futások esetén tudnak érdemben besegíteni a futás elleni védelembe.
A run support hatékonysága tulajdonképpen két alapvető feltételtől függ. Az egyik (és elsődleges) az, hogy a defensive back milyen gyorsan tudja olvasni a kulcsokat (offensive line, receiver), a másik pedig az, hogy mennyire tudja a downfield blokkokat kivédeni vagy megverni.
Végezetül egy gondolat a futás elleni védelemről. Nehéz a futásokat (főleg a belső futásokat) csírájában elfojtani, 0 yardon vagy line of scrimmage mögött leszedni, nem is kell, hogy ez legyen a cél. A run defense esetében az elsődleges cél: tartsuk a futásokat 3 yard alatt!
Maximálisan egyetértek a leírtakkal csak egy szó volt nagyon erotikus a szememnek az munkályával. Javítsd már ki lécci. Köszi
VálaszTörlésHoppá :) Köszi!
TörlésJó lett a cikk, gratula. Kérdés hozzá: szerinted miről kell olvasnia egy LB-nek és miről egy CB-nek?
VálaszTörlésKöszönöm!
TörlésAz elsődleges kulcs a linebacker és a cornerback tekintetében is az O-Line (leginkább az OT). Másodlagosan a LB olvashatja a backfieldet (szigorúan másodlagosan), a CB pedig a receivert.
Szerintem ez egy tökéletes poszt ahhoz, hogy megkérdezzem mi az "A gap" és a "B gap". Rendszeresen hallom az eredeti kommentárban és beszélgetésekben, de gőzöm nincs róla, hogy pontosan mit takar. Előre is köszi.
VálaszTörlésA gap: a center és az offensive guard közötti lyuk
TörlésB gap: az offensive guard és az offensive tackle közötti lyuk
C gap: az offensive tackle-ön kívüli lyuk
köszi
Törlés