2012. március 29., csütörtök

Psycho front és a blitz heavy defense

Napjainkban a profik között egyre nagyobb népszerűségnek örvend a psycho front defense, ahol kettő vagy egy down linemannel (olyan defensive lineman, aki 3 vagy 4 pontos állásból indul), akár anélkül áll fel a defense. Linebackerek tömörülnek a line of scrimmage-en és keményen blitzelnek vagy nem, hanem visszalépnek coverage-ba.
Sean Payton egy szóval jellemezte ezt a defense-t: "confusion" (zavar).

2012. március 22., csütörtök

Offense game plan, play call

Ezúttal nem egy playről vagy rendszerről írok, hanem tulajdonképpen magáról a játékról. Hogy edzői oldalról, hogyan is néz ki ez az egész. Egyúttal a szurkolói fejekben is kicsit rendet kell rakni, mert sokan azt hiszik, hogy ez a világ legkönnyebb dolga és mindenki ért hozzá. Ám ez koránt sincs így.

2012. március 18., vasárnap

A coverage-ról


Egyik kedves kommentelőnk felvetése nyomán jött az ötlet, hogy írok pár gondolatot a man coverage és a zone coverage összevetéséről.

2012. március 16., péntek

Kérdések és válaszok

A posztok olvasása közben kérdések merülnek fel. Azonban, ha ezek a kérdések nem szorosan a poszt témájához kapcsolódnak, akkor szétzilálhatják a poszt kommentjeinek rendszerét, az kevésbé lesz áttekinthető.
Ezért aztán úgy döntöttünk, hogy kiegészítjük oldalunkat és a posztokhoz nem szorosan kapcsolódó kérdéseknek egy új lapot nyitunk. Ez a "Kérdések és Válaszok" oldal. A rendszer úgy működik, hogy felteszi az olvasó a kérdését a kommentek között, mi pedig megválaszoljuk azt. Offense-zel kapcsolatos kérdésekben Zsolt ad választ, defense-zel kapcsolatosakat pedig főleg én fogom megválaszolni.

2012. március 8., csütörtök

Option playek


Korábbi írásomban már említettem, hogy 4 féle futás típus létezik: gap, draw, zone, option. Pár évvel ezelőttig az NFL-ben csak az első hárommal lehetett találkozni. Aztán a wildcat formációk, idén pedig Tebow megjelenésével az option playek is szerepet kaptak az NFL-ben. Ezeken túl idén már láthattunk option playt Alex Smithtől és korábban Ben Roethlisbergertől is. 
Az option runokat két csoportba lehet osztani double és triple option. Meg még egy, de erről majd a végén.
UPDATE - négy rajz, a leggyakrabban használt playekről 

2012. március 4., vasárnap

Safety play

Mindig jó dolog edzőként egy diadalmas pillanatot megélni a pályán. És legalább ennyire jó felidézni. Miközben ennek a posztnak a megírására készültem, ez a remek érzés fogott el. Mert egy defensive coordinator hoz jó és rossz döntéseket, a játékosai a pályán szerezhetnek labdát egy kevéssé nyerő playből is és kaphatnak 80 yardos TD-t is egy viszonylag jó döntés után is. De az viszonylag ritka, hogy a coordinator, mérlegeli a helyzetet, az ellenfél tendenciáit, a lehetőségeket, hoz egy döntést, vizualizálja (mindezt másodpercek alatt) és pár pillanat múlva a vízióját viszont látja a pályán. Szinte deja-vu érzés.
Már tíz bajnoksággal és hat bajnoki címmel a hátam mögött is elmondhatom, ilyen ritkán fordult elő. De annál nagyobb az értéke az ilyen playeknek. Legutóbb ezt 2011. július 3-án élhettem át Schwaz-ban, az Iron Bowlon, az Alpin Hammers ellen. Ezt a playt fogom most bemutatni.